مراقبت از بیماران هموفیلی، موضوعی است که باید به آن توجه شود. - یک متخصص آنکولوژی اظهار کرد: مراقبت از بیماران هموفیلی، موضوعی است که باید به آن توجه شود. کامبیز داوری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به روز جهانی هموفیلی، گفت: 28 فروردین ماه، به نام روز جهانی هموفیلی نامگذاری شده و فرصتی است برای اینکه به مشکلات این بیماران بپردازیم. وی ادامه داد: بیماری های خاص شامل بیماری های مربوط به کلیه شامل نارسایی های کلیه،
منبع خبر: ایسنا
دسته بندی خبر: پزشکی

مراقبت از بیماران هموفیلی، موضوعی است که باید به آن توجه شود.

- یک متخصص آنکولوژی اظهار کرد: مراقبت از بیماران هموفیلی، موضوعی است که باید به آن توجه شود.

کامبیز داوری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به روز جهانی هموفیلی، گفت: 28 فروردین ماه، به نام روز جهانی هموفیلی نامگذاری شده و فرصتی است برای اینکه به مشکلات این بیماران بپردازیم.

وی ادامه داد: بیماری های خاص شامل بیماری های مربوط به کلیه شامل نارسایی های کلیه، تالاسمی و بیماری های خونریزی دهنده است و شامل بیماری هموفیلی نیز می شود در این دسته قرار می گیرند و برخی از بیماری های دیگر نظیر دیابت و سرطان به خاطر اهمیتی که دارند توسط بیماران در نظر بگیرند.

این متخصص هماتولوژی افزود: بیماری های خونریزی دهنده شامل انواع بیماری خونی نظیر هموفیلی B، A و C است و فاکتور 8 و بیماری های نادر است، اما هموفیلی شایع ترین نوع این دسته از بیماری است.

داوری گفت: هزینه های دارویی این بیماران رایگان است و تحت پوشش بیمه بیماری های خاص قرار می گیرند و فاکتور 8 مورد نیاز آنها با مدیریت دکتر آنها به آنها تزریق می شوند و فاکتور مورد نیاز نیز به میزان کافی در اختیار افراد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: بیماری هموفیلی به سه دسته خفیف و متوسط و شدید تقسیم می شود و مواردی که برای درمان مراجعه می کنند بیشتر از نوع شدید این بیماری هستند و معمولا به خاطر خونریزی هایی که مکرر دارند مفاصل زانو آسیب می بینند و محدودیت حرکتی پیدا می کنند که باید در این زمینه از بیماران مراقبت ویژه انجام شود.

این متخصص خاطرنشان کرد: مراقبت از بیماری جزو موضوعاتی است که باید به آن توجه شود و باید به دقت از آن مراقبت کند تا دچار معلولیت نشود.

همچنین50 درصد بیماران هموفیلی به صورت جهش ژنی و 50 درصد به صورت ارثی به این بیماری مبتلا می شوند.

وی در خصوص میزان ابتلا به این بیماری افزود: آمار مبتلایان به این بیماری در استان بیش از 100 تا 150 بیمار به بیماری خونریزی دهنده مبتلا هستند که بیش از 100 نفر آنها به هموفیلی شدید مبتلا هستند و در مورد میزان مبتلایان به هموفیلی خفیف و متوسط آماری موجود نیست.

اما در سطح جهان می توان اذعان داشت که از بین هر 4 تا 6 هزار پسر یک نفر به بیماری هموفیلی مبتلا هستند.

این متخصص افزود: این بیماران علاوه بر مشکلاتی که از نظر سلامتی دارند، به دلیل اینکه تحرک بدنی زیادی ندارند با مشکلات اشتغال درگیر هستند و شغل مناسبی که بتوانند از طریق آن امرار معاش کنند ندارند.

همچنین مشکلات اجتماعی و روانشناسی از دیگر مشکلاتی است که با آن روبه رو هستند و حتما مادران ناقل بیماری قبل از بارداری و بچه دار شدن از مشاوره پزشکی بهره ببرند تا میزان مبتلایان به این بیماری را مدیریت کنیم.


کلید واژه ها: بیمار - بیماری - هموفیلی - بیماران - مراقبت - مشکلات - دانشگاه علوم پزشکی - میزان - جهان - استان زنجان - استان - جهانی - هیئت علمی - درصد - صورت - کلیه - آمار - دانشگاه - خبرنگار - اجتماعی - تالاسمی - رایگان - اشتغال - مدیریت - پزشکی - درمان - دیابت - درگیر - تزریق - زنجان