مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون مورد مثبتی از بیماری تب کریمه کنگو در بین دام های این استان مشاهده و یا گزارش نشده است. - به گزارش ایرنا، عبدالله بهمنش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که شیوع این بیماری بیشتر در فصل گرما و با افزایش جمعیت کنه ها، صورت می گیرد.وی با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام علائم خاصی ندارد و به صورت یک ...
منبع خبر: ایرنا
دسته بندی خبر: پزشکی

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون مورد مثبتی از بیماری تب کریمه کنگو در بین دام های این استان مشاهده و یا گزارش نشده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، عبدالله بهمنش روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تب کریمه کنگو یک بیماری ویروسی است که شیوع این بیماری بیشتر در فصل گرما و با افزایش جمعیت کنه ها، صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیماری تب کریمه کنگو در دام علائم خاصی ندارد و به صورت یک تب زودگذر دیده می شود، افزود: بنابراین تشخیص آن در دام ها بسیار مشکل است اما در جمعیت انسانی این بیماری با درصد کشتار بالا می تواند مخاطرات زیادی ایجاد کند.

بهمنش تصریح کرد: این بیماری از طریق گزش کنه، ذبح دام، ترشحات و خون دام و تماس گوشت تازه ذبح شده با زخم بدن انسان می تواند منتقل شود.

وی عنوان کرد: در راستای کنترل این بیماری و کاهش جمعیت کنه ها در سال 96 در این استان حدود 653 هزار رأس دام سنگین و سبک و بیش از 660 هزار مترمربع از جایگاه های نگهداری دام در مناطق روستایی و عشایری استان سمپاشی شده است.

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: کشتار غیرمجاز دام به ویزه در فصل گرما یکی از عوامل مهم بروز و شیوع بیماری تب کریمه کنگو بوده و در هر نقطه ای که کشتار غیرمجاز دام انجام شود ممکن است این بیماری شیوع پیدا کند.