معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت

سه شنبه- خود با درج مطلبی با عنوان معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت به موضوع حضور برخی از نمایندگان و اعضای شورای شهر در نشستی با عنوان مجمع امید تهران در این رابطه می پردازد. - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت تهران- روزنامه ایران در شماره امروز- سه شنبه- خود با درج مطلبی با عنوان معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت ...
منبع خبر: ایرنا
دسته بندی خبر: سیاسی

روزنامه ایران در شماره امروز- سه شنبه- خود با درج مطلبی با عنوان معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت به موضوع حضور برخی از نمایندگان و اعضای شورای شهر در نشستی با عنوان مجمع امید تهران در این رابطه می پردازد.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت تهران- روزنامه ایران در شماره امروز- سه شنبه- خود با درج مطلبی با عنوان معیارهای انتخاب شهردار آینده پایتخت به موضوع حضور برخی از نمایندگان و اعضای شورای شهر در نشستی با عنوان مجمع امید تهران در این رابطه می پردازد.

در این مطلب آمده است:فرایند انتخاب شهردار سرانجام به مجمع 51 نفره امید (شورای شهر تهران و نمایندگان تهران در مجلس) رسید تا در جلسه ای چند ساعته، معیارها و ویژگی های شهردار آینده پایتخت بررسی شود.

پیش از برگزاری این جلسه، البته حدس و گمان های زیادی درباره تصمیمات آن به گوش می رسید، چه آنکه به گفته برخی، قرار بود موضوع انتخاب محسن هاشمی مطرح شده و حتی درباره تغییر میثاق نامه به نفع حضور او در شهرداری تهران، بحث و گفت و گو شود.

اما ظاهراً چنین ایده ای که از چند روز قبل خبر ساز شده و نوید آمدن یک اصولگرا را به داخل شورای شهر داده بود، در این جلسه ابتر باقی ماند.

حتی گمانه زنی عده ای برای دعوت از محمد رضا عارف به عنوان شهردار احتمالی تهران هم رد شد.

شورایی ها قرار است در جلسه ای غیر رسمی (پیش از جلسه امروز شورا)همچون قبل، ویژگی های شهردار را بررسی و نهایی کنند.

باید دید آیا ظرف کمتر از یکماه آینده، طبق آنچه برخی اعضا قول داده اند، شهردار منتخب تهران معرفی خواهد شد یا نه؟! آنطور که شورایی ها خبر می دهند تا کنون نام گزینه ای به صورت رسمی نهایی نشده است.

البته در جدید ترین لیستی که از اسامی گزینه های شهرداری تهران بیرون آمده، با کمی تغییر نسبت به لیست 10 نفره کاندیداهای چند روز اخیر، این بار به جای محسن هاشمی، محمد ابراهیم انصاری لاری (مدیرعامل منطقه آزاد کیش) در سرلیست قرار گرفته است.

در لیست جدید بعد از انصاری لاری، به ترتیب محسن هاشمی، سید محمد علی افشانی، پیروز حناچی، وفا تابش و مناف هاشمی قرار گرفته اند.

سه کاندیدای مشهور (بیطرف، حجتی و مهرعلیزاده) هم که در لیست قبلی اسمشان آمده بود، اعلام کرده اند که از دولت خارج نخواهند شد.

جالب اینکه یکی از اعضای شورای شهر هم در کانال تلگرامی خود از پیامک برخی افراد ناشناس به شورایی ها پرده برداشته که آمادگی خود را برای شهردار شدن اعلام کرده اند! بنا به آنچه پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران در مجلس هم از شنیده هایش گفته، همچنان محسن هاشمی، مهندس افشانی و پیروز حناچی در سرلیست شهردار احتمالی تهران قرار دارند.

در این جلسه 40 نفر از اعضای دو طیف حضور داشتند.

پروانه سلحشوری، نماینده تهران در نشست مجمع امید با اشاره به حضور حسینی مکارم سرپرست شهرداری تهران در این جلسه گفت: در این جلسه درباره انتخاب شهردار آینده بحث هایی مطرح و تأکید شد که این حق شورای شهر است که شهردار را انتخاب کند در عین حال انتظار جامعه این است که شهردار آینده اصلاح طلب و ضدفساد باشد و در مقابل فشارها ایستادگی کند.

وی البته تأکید کرد که در این جلسه به صورت مصداقی درباره گزینه های شهرداری تهران بحثی مطرح نشد و بیشتر به ویژگی های لازم برای شهردار آینده پایتخت اشاره شد.

همچنین تأکید شد که شورا در این موضوع یکدست عمل کند ضمن اینکه همه ما معتقدیم موفقیت شورا و مجلس به هم گره خورده است.

به گفته او، در این جلسه به موضوعاتی همچون آلودگی هوا، ترافیک، کودکان کار، مدیریت بحران و برخی حوزه های تعاملی بین نمایندگان مجلس و شورای شهر هم پرداخته شد.

محسن هاشمی: نگرانی جدی در مورد انتخاب شهردار وجود نداردعلیرضا رحیمی، دیگر نماینده تهران هم با استناد به سخنان محسن هاشمی گفت: رییس شورا در این جلسه تأکید کرد نگرانی جدی در مورد انتخاب شهردار تهران وجود ندارد.

ایشان همچنین گفت که برخی افراد دوره شهرداری هفت ماهه آقای نجفی را با دوره 12 ساله شهردار قبلی مقایسه می کنند که قیاس درستی نیست.

آقای هاشمی همچنین به مزاح عنوان کرد زمانی که امام(ره) مجلس را در رأس امور عنوان کرده شورای شهر وجود نداشته است! وی ادامه داد: همچنین رسولی، عضو شورا گزارشی از کارگروه شش نفره ارائه کرد که براساس آن 11 مورد در بودجه 97 اختصاصاً در مورد شهر تهران مطرح شده است.

رحیمی تأکید کرد: سرپرست شهرداری تهران هم در این جلسه عملکرد دوره شهرداری آقای نجفی را قابل قبول و کارآمد عنوان کرد و گفت که ماهانه 600 میلیارد تومان هزینه نگهداری شهر تهران است.

ایشان همچنین گفت هفدهم شهریورماه سال قبل حقوق مردادماه و چند ماه حقوق معوقه کارکنان پرداخت شده در حالی که در اسفند 96 مطالبات، معوقات و بدهی ها بالغ بر 600 میلیارد تومان یکجا پرداخت شده است.

ایشان همچنین گفت که 28 اسفند سال 96 اجازه انتشار 700 میلیارد تومان اوراق مشارکت گرفته شده و کل آن انجام شده که مختص مترو است و برای 1300 میلیارد تومان دیگر نیز مجوز دریافت شده است.

این نماینده مجلس از ارائه گزارش الویری در این جلسه نیز خبر داد و گفت: آقای الویری گزارشی را از شورای عالی استان ها مطرح کرد و گفت که طرح هایی در جهت کارآمدی بیشتر شورا در حوزه های مالی، مدیریتی و خدماتی در دست تهیه و تدوین است.

آقای الویری همچنین گفت که موضوع سپنتا نیکنام همزمان در کمیسیون های قضایی و سیاسی مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال نهایی شدن است.

به گفته رحیمی، در این جلسه ضعف اطلاع رسانی از عملکرد شورای شهر تهران و نمایندگان تهران در مجلس مورد اشاره قرار گرفته است.

وی همچنین اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد نمایندگان شورای شهر تهران و نمایندگان مردم تهران در مجلس هر 15 روز از مناطق شهرداری تهران بازدید کنند و در برخی موارد هم شهردار و استاندار آنها را همراهی خواهند کرد.

همچنین مقرر شد برای بودجه سال 98 کارگروه ویژه ای تشکیل شود تا مقدمات کار فراهم شود.

افشین حبیب زاده، عضو شورای شهر هم در این نشست با بیان اینکه نمایندگان در مورد خصوصیات شهردار آینده نظراتشان را بیان کردند و همگی بر داشتن ویژگی های اختیار، توان اجرایی بالا، فساد ستیزی و.

تأکید کردند، گفت: نمایندگان مجلس اعلام آمادگی کردند که هر گونه مشورت و کمک را از اعضای شورای شهر دریغ نخواهند کرد.

راه بهشت نباید به پاستور ختم شودیک عضو مجمع نمایندگان استان تهران هم با اشاره به برگزاری نشست مجمع 51 نفره گفت: این نشست درباره تبادل مسائلی بود که منجر به استعفای شهردار سابق تهران شد و همچنین درباره چالش ها و موانعی پیش روی شهرداری تهران و شاخص های انتخاب شهردار جدید صحبت و روی ویژگی هایی چون ضد فساد بودن، شفاف بودن و توانمندی شهردار جدید برای ایستادگی در برابر مشکلات و چالش های پیش رو، پرهیز از سیاسی کاری و استفاده نشدن از جایگاه شهرداری برای رسیدن به صندلی ریاست جمهوری تأکید شد.

طیبه سیاووشی ادامه داد: اکثریت اعضای حاضر دراین باره صحبت کردند.

همچنین درباره مسائلی که برای دو طرف اهمیت داشت تبادل نظر شد و بر استفاده از ظرفیت 51 عضو مجمع نمایندگان تهران و شورای شهر برای رفع مشکلات شهروندان تهرانی تأکید شد.

پرداخت 5200 میلیارد تومان از بدهی های گذشته شهردارییک نماینده تهران اما بعد از این نشست در توییتی از پرداخت 5200 میلیارد تومان از بدهی های دوران گذشته شهرداری تهران خبر داد.

محمود صادقی نوشت: سرپرست شهرداری تهران در جلسه نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر گفت: شهرداری را با بدهی فراوان و هزینه ماهانه 470 میلیارد تحویل گرفتیم.

با شناسایی مجاری نشتی پول ضمن پرداخت حقوق و مزایای معوق، 400 میلیارد بیمه و مالیات معوق و 5200 میلیارد تومان از بدهی های گذشته را پرداخت کردیم.


کلید واژه ها: شهردار - انتخاب شهردار - تهران - شورای شهر - اعضای شورای شهر - شورای - انتخاب - پایتخت - آینده - محسن هاشمی - شهرداری تهران - روزنامه ایران - لیست - هاشمی - امروز - شهرداری - روزنامه - نامه - انصاری - محمد رضا عارف - محسن - محمد - امید - اطلاع رسانی - ایران - گزینه - رابطه - منطقه آزاد - شهر تهران - جدید


چاپ   ایمیل