آنچه عکس های نمایشگاه همکاری ایران و سازمان ملل می گویند

در بهار دلنشین و مطبوع شیراز، نگارخانه تارو پود با آرامشی در میان باغی دیرین، در جوار آرامگاه حافظ شیرازی و باغ جهان نما و در دل مجموعه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس فرهنگ وران را به تماشا می کشاند. - صدای آرام بخش فواره های موزه نساجی، آرامشی به بینندگان می بخشد و آن ها را دقایقی طولانی مقابل تصویر اشک ها و لبخند ها، چهره های سیاسی گذشته و حال و هوای کمترآشنای روزگارانی نه چندان دور میخکوب می کند.از روزگارانی ...
منبع خبر: ایرنا
دسته بندی خبر: سیاسی

ایرنا- در بهار دلنشین و مطبوع شیراز، نگارخانه تارو پود با آرامشی در میان باغی دیرین، در جوار آرامگاه حافظ شیرازی و باغ جهان نما و در دل مجموعه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس فرهنگ وران را به تماشا می کشاند.

- صدای آرام بخش فواره های موزه نساجی، آرامشی به بینندگان می بخشد و آن ها را دقایقی طولانی مقابل تصویر اشک ها و لبخند ها، چهره های سیاسی گذشته و حال و هوای کمترآشنای روزگارانی نه چندان دور میخکوب می کند.

از روزگارانی که میرزا نصرت الدوله، وزیر امور خارجه وقت درباره تشکیل جامعه ملل به ژرژ کلمانسو نخست وزیر فرانسه درخصوص الحاق ایران به جامعه ملل نامه می نگارد تا نیم قرن بعد که نصرالله انتظام باعنوان رییس پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزیده می شود.

چندین سال بعد در بحبوحه جنگ تحمیلی ایران و عراق و دلشوره های قطعنامه ها، آدمی به زوایای تاریخی کشیده می شود که ملت های گوناگون برای صلح جویی و گسترش آموزش و عدالت برای همه گام برمی دارند.

عکس هایی هم هست که چهره های مردم کوچه و بازار را به تصویر می کشد، لبخند ها و اعجاز شگفتی ها وقتی زنان و کودکان منطقه ای دور در پاوه پای قصه گویی فعالان سازمان ملل نشسته اند و گویی جهانی دربرابر آن ها ترسیم می شود که غایت اهداف این سازمان را تصویر می کشاند.

برخی عکس ها بیش از دیگر آن ها چشم ها را به خود خیره می کند.

مخاطبان می گویند به داستان پشت چهره ها فکر می کنند، امروز کجا هستند و چه می کنند، زنده اند یا تن به خاک کشیده اند؟گذر زمان تغییر چهره ها و پوشش ها نشان می دهد تلاش های صورت گرفته برای تجلی ارزش های انسان محورانه که پیش از هر جا در ایران هزاران سال پیش رخ نموده است، چه تأثیری بر دگرگونی فرهنگی ملت ها گذاشته است.

چهره های شاخص خبرنگاران در کنار سیاستمداران نیز به خانواده قلم به دستان رسانه یادآوری می کند تاریخی نانوشته را، گوشه ای از تلاش ها و پیگیری های مدام را برای نگاشتن خبر و مخابره آن به سراسر جهان؛ خبرهایی پر از پیام صلح یا نوای شوم جنگ.

عکس ها، چهره های خبرنگاران را در اضطراب ها و پس پرده تحلیل ها نشان می دهد، دغدغه ها و اندیشه ورزی های صاحب قلمان در گذر زمان تغییری نمی کند آنچه تغییر می کند ابزارها و امکاناتی است که جای خود را به افزاری سریع می دهد تا بتوان اخبار و رویداد ها را هرچه زودتر در این دنیای خلاصه شده پرشتاب به مردم رساند همچنین جایگاه خبرنگاران در دل هر اتفاق جهانی، چهره آنان را در گیر و دار های رخداد ها پررنگ تر می کند.

بعد از این همه گشت و گذار در تاریخ، به زمان حال نقب می زنیم، لبخند هایی آشنا و تصاویری که ایران را به جهان امروز معرفی می کند، دیدار دکتر محمدجواد ظریف و دکترعلی اکبر ولایتی با نماینده سازمان ملل، بیم و امیدهای روزگاران پیش از برجام و گیر و دار های گفت و گوی جهانی برای نمایاندن چهره صلح طلب ایران را به خاطر تماشاگران می آورد.

هدایای نفیس ایران به این سازمان جهانی، دست بافته ها و فرش های پرنقش و نگار ایرانی و فرشی از چهره بان کی مون دبیرکل پیشین این سازمان، دست دوستی و یاری ایران را برای تعمیق روابط مهرآمیز و اثبات آن به جهان با یادگار هایی که از خاطر و دیده ها نخواهد رفت، بر جای می گذارد.

در آخرین نقش ها، می توان از بی رنگی ها و ساخت سیاه و سفید عکس ها به روز های رنگین رسید، آنجا که نتیجه تلاش ها و همکاری های ایران در قالب 18 کارگزاری، صندوق و برنامه ملل گوناگون با مشارکت ایرانیان در سراسر جهان به بیننده احساسی سرشار از غرور می بخشد.

نمایشگاه مجموعه عکس و اسناد تاریخی همکاری ایران با سازمان ملل متحد، با همت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و با مشارکت مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و همکاری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و آرشیو عکس ملل متحد برای بازشناسی نقش فعالانه ایران برای ایجاد صلح وثبات در جهان و بازآفرینی برهه های تاریخ ساز همکاری ملت ها با یکدیگر برگزار شده است.

این نمایشگاه 36 عکس برگزیده را به نمایش می گذارد و در ماه های آینده در دیگر شهر های ایران، در معرض نمایش خواهد بود.

نمایشگاه که از 23 فرودین 97 آغاز شد تا چهارشنبه 29 فروردین 97 در گالری تاروپود مرکز اسناد فارس در چهارراه حافظیه ادامه دارد.


کلید واژه ها: چهره ها - سازمان ملل - چهره - خبرنگاران - مجمع عمومی سازمان ملل متحد - ایران - مجمع عمومی سازمان ملل - جهان - تصویر - وزیر امور خارجه - سازمان ملل متحد - چهره های سیاسی - تاریخی - آرامگاه حافظ - کتابخانه ملی - سیاستمداران - حافظ شیرازی - لبخند - جهانی - فرهنگ - جامعه - جنگ تحمیلی - وزیر - مردم - نامه - نشان - نمایشگاه - کتابخانه - هایی - خانواده


چاپ   ایمیل