مردم نو: چرا جوانان ازدواج بهنگام نمی کنند؟

روزنامه مردم نو در گزارشی نوشت: تمایل به زندگی مجردی در میان عده زیادی از جوانان به دلایل مختلفی ایجاد شده و در حال ایجاد سبک جدیدی از زندگی در جامعه ایرانی است. - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست مردم نو: چرا جوانان ازدواج بهنگام نمی کنند؟ زنجان - ایرنا - روزنامه مردم نو در گزارشی نوشت: تمایل به زندگی مجردی در میان عده زیادی از جوانان به دلایل مختلفی ایجاد شده ...
منبع خبر: ایرنا
دسته بندی خبر: سیاسی

ایرنا - روزنامه مردم نو در گزارشی نوشت: تمایل به زندگی مجردی در میان عده زیادی از جوانان به دلایل مختلفی ایجاد شده و در حال ایجاد سبک جدیدی از زندگی در جامعه ایرانی است.

- هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست مردم نو: چرا جوانان ازدواج بهنگام نمی کنند؟ زنجان - ایرنا - روزنامه مردم نو در گزارشی نوشت: تمایل به زندگی مجردی در میان عده زیادی از جوانان به دلایل مختلفی ایجاد شده و در حال ایجاد سبک جدیدی از زندگی در جامعه ایرانی است.

شاید این سخن بیراهه نباشد که این سبک زندگی بر پیچیدگی گذار از سنت به مدرنیته در کشور افزوده است.

در این گزارش که درشماره 3899روزنامه مردم نو به چاپ رسیده، آمده است: آمارهای کاهشی ازدواج و تمایل به تجرد در میان پسران و دخترانی که در سن ازدواج قرار دارند، یکی از مهمترین مباحث اجتماعی روز کشور است که تبعات همه جانبه اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی و.

به دنبال خواهد داشت.

تمایل به زندگی مجردی در میان عده زیادی از جوانان به دلایل مختلفی ایجاد شده و در حال ایجاد سبک جدیدی از زندگی در جامعه ایرانی است.

شاید این سخن بیراهه نباشد که این سبک زندگی بر پیچیدگی گذار از سنت به مدرنیته در کشور افزوده است.

از سوی دیگر طی سال های اخیر در برخی از خانواده ها اقدام به ازدواج زودهنگام به ویژه درباره دختران دیده می شود، که آن هم عاری از تبعات منفی نخواهد بود.

در این میان مشاوران خانواده تاکید دارند ازدواج بهنگام شایسته و بایسته است و می تواند زندگی شیرین و بادوام تری برای جوانان رقم بزند.

از نظر مشاوران خانواده و صاحبنظران، از دست دادن ظرفیت های جوانی، انزواطلبی، نرسیدن به مراحل بالای رشد انسانی، فاصله سنی زیاد با فرزندان، مشکلات جنسی و .

از جمله نتایج تاخیر در ازدواج است که پیامدهای فردی و اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

از زبان پسران مجرد:آنچه در درددل پسران مجرد به صورت مشترک وجود دارد، مشکلات اقتصادی، بیکاری و واهمه از انتظارات دختران و خانواده هاست.

سعید 35 ساله دلایل عدم ازدواج خود را اینگونه بیان می کند: من فوق لیسانس شیمی دارم.

چند سال از عمرم را صرف تحصیل کردم و بعد از فارغ التحصیلی هم چند سالی بیکار بودم.

نه اینکه بیکار بیکار باشم، ولی مشغول مشاغل کاذب بودم تا هزینه های خودم را تامین کنم.

کارهایی که نه درآمد چندانی داشت و نه آینده مطمئنی.

در این شرایط با اینکه دوست داشتم ازدواج کنم، ولی نمی توانستم با نداری، مسئولیت یک زندگی را به عهده بگیرم.

حالا یک سال است که بعد از سال ها تقلا، شغل مناسبی پیدا کرده ام، اما حالا مشکلات اقتصادی، درخصوص ازدواج روی دیگری را به من نشان داده است.

چند مورد با راهنمایی خانواده برای ازدواج اقدام کردم، اما هیچ کدام شرایط مرا درک نکردند و سوال اول و آخرشان این بود که چرا در سن 35 سالگی هیچ پشتوانه مالی ندارم؟! در این میان مانده ام به دختران و انتظاراتشان حق بدهم یا جوانانی امثال خودم که با وجود تلاش زیاد، در سن 35 سالگی هم چیزی از خودشان ندارند! بهمن 33 ساله می گوید: شغل من آزاد است.

لیسانس مکانیک دارم، اما چون شغل دولتی یا شرکتی مناسبی پیدا نکردم، تصمیم گرفتم با کمک مالی پدرم یک مکانیکی راه بیندازم.

(لبخند بر لب) پس از مدتی کارم رونق گرفت و کمک پدرم را جبران کردم.

در حال حاضر از درآمدم راضی هستم، اما مسئله این است که خانواده ها شناخت زیادی از یکدیگر ندارند و واقعا نمی توان در جامعه امروز دختر خوب را به راحتی شناخت؛ البته شناخت پسر خوب هم برای خانواده های دختردار سخت شده است.

من تمایل به ازدواج دارم، ولی وقتی تجربه زندگی دوستان متاهلم را مرور می کنم و شکست و نارضایتی را در زندگی شان می بینم، درباره ازدواج مردد می شوم.

اما کامران 31 ساله می گوید: لیسانس الکترونیک دارم.

بعد از فارغ التحصیلی برای خودم شغل آزاد داشتم و درآمدم خوب بود، اما درست وقتی که خودم را پیدا کردم و تصمیم به ازدواج گرفتم، با نوسانات اقتصادی بازار مواجه شدم و کسب و کار من روبه ورشکستگی رفت.

در حال حاضر سه سال است که زخم ورشکستگی من التیام پیدا نکرده و نتوانسته ام شغل مناسبی پیدا کنم.

بعد از سه سال هنوز نتوانسته ام به یک شرایط باثبات مالی برسم.

در این وضعیت تنها می توانم با شغل های کاذب، امور زندگی خودم را اداره کنم و جرأت پذیرش مسئولیت یک زندگی را ندارم.

از زبان دختران مجرد:دختران هم دلایل و دیدگاه خودشان را دارند.

به عقیده بسیاری از دختران مجرد، پسران این دوره و زمانه پختگی لازم برای اداره یک زندگی را ندارند و به اصطلاح مرد زندگی نیستند.

ریحانه 28 ساله می گوید: من دوست داشتم در 18 سالگی ازدواج کنم.

با وجود اینکه موقعیت های مناسب برای ازدواج داشتم، اما خانواده ام اصرار به ادامه تحصیل من داشتند و ازدواج را مانع آن می دانستند.

حالا فوق لیسانس حسابداری دارم و در یک شرکت مشغول به کار هستم، اما دیگر انگیزه 18 سالگی را برای ازدواج ندارم.

انتظار من از کسی که قرار است همسر آینده ام باشد، بالا رفته و از طرفی پسرهای امروزی پختگی لازم را از خود نشان نمی دهند.

وقتی انتظاراتم از شخصیت مدنظرم را با واقعیت های موجود می سنجم، ترجیح می دهم که مجرد بمانم.

سمیرا که به گفته خودش دیروز پا به 31 سالگی گذاشته است، می گوید: من تحصیلکرده و شاغل هستم.

فوق لیسانس حقوق دارم و 2 سال است که به حرفه وکالت مشغولم.

راستش همیشه دغدغه این را داشتم که به موقع ازدواج کنم و هیچ گاه در تصورم نمی گنجید که 30 سالگی را در حالی تجربه کنم که مجرد هستم.

این واقعا برای من یک دغدغه بود.

ولی چون خواستگارانم از نظر تحصیلی و موقعیت اجتماعی هم کفو من نبودند، نمی توانستم بپذیرم.

برخی از آن ها هم با شغل من مشکل دارند و با وجود اینکه شرایطشان مناسب است، ولی شرط ترک شغلم را مطرح می کنند که بازهم برای من قابل پذیرش نیست؛ چون من برای رسیدن به این شغل تلاش زیادی کرده ام و به آن علاقه دارم.

امروز وارد 31 سالگی شدم و علی رغم واهمه زیادی که از گذر عمر به صورت مجردی داشتم، 30 سالگی من در مجردی به پایان رسید.

حالا دیگر مطمئنم اگر همسر مورد پسندم را پیدا نکنم، بازهم می توانم زندگی کنم.

اما لیلای 25 ساله درددل دیگری دارد.

او می گوید: لیسانس حسابداری دارم و بعد از فارغ التحصیلی، ادامه تحصیل ندادم.

مدتی در یک شرکت خصوصی کار کردم و بعد به دلیل تعدیل نیرو، بیکار شدم و در خانه ماندم و به فکر این هستم که یک کسب وکار خانگی مثل خیاطی راه بیندازم.

راستش وقتی به معیارهای خانواده ها و جوانان برای ازدواج فکر می کنم، دیگر رغبتی برای ازدواج در من نمی ماند.

گویی ارزش ها تغییر کرده و گاهی هم به این نتیجه می رسم که جوانان مخصوصا پسرها خودشان هم نمی دانند که دقیقا چه می خواهند و به دنبال چه چیزی هستند.

شاید شرایط اقتصادی بد حاکم بر جامعه، باعث ایجاد خواسته ها و انتظارات نابجا شده است.

یکی از مشکلاتی که من دارم و باعث شده ذهنیت منفی به پسران پیدا کنم، این است که اولین سوال اغلب خواستگارانم این بوده که آیا شاغل هستید یا نه؟! باور می کنید وقتی می فهمند که شاغل نیستم، حتی حاضر نمی شوند چیز بیشتری درباره من بدانند.

در حالی که سال های نه چندان دور، نجابت و اصالت دختر و خانواده اش حرف اول را می زد، ولی حالا ارزش ها عوض شده اند.

ما در این گزارش درپی ریشه یابی دلایل به وجود آمدن شرایط فعلی برای ازدواج جوانان نبودیم، بلکه سعی کردیم دلایل عدم ازدواج بهنگام را از زبان جوانان بشنویم که البته در میان این سخنان می توان به ریشه مشکلات هم رسید.

در این میان نقش خانواده ها نیز در مقوله ازدواج بهنگام جوانان قابل توجه است.

همان طور که در سخنان این چند جوان، مورد اشاره قرار گرفت، بخشی از دلایل عدم ازدواج بهنگام جوانان، اقتصادی و بخشی نیز فرهنگی است.

اما آنچه مسلّم است، اینکه مانع ازدواج بهنگام از هر نوعی که باشد، باید با درایت خانواده ها و مسئولان امر مرتفع شود؛ چراکه این امر تبعات دامن گیری را برای جوانان و جامعه به دنبال دارد.

حجت الاسلام علی اکبر مظاهری، مشاور خانواده و نویسنده کتاب جوانان و انتخاب همسر در یکی از آثار مکتوب خود آورده است: خداوند، ازسرحکمت، میل همسر خواهی را در آغازجوانی قرارداده است.

آفرینش آدمی به گونه ای است که غریزه همسرطلبی اش در دهه دوم عمر و در آغاز فصل جوانی بیدارمی شود.

این میل و طلب، چندان نیرومند است که پاسخ حتمی می طلبد.


کلید واژه ها: ازدواج - زندگی - جوانان - روزنامه مردم - زندگی مجردی - خانواده - روزنامه - اجتماعی - مجرد - مردم - ایرانی - دختران - سبک زندگی - جامعه - گزارش - ایرنا - مجردی - ازدواج زودهنگام - اقتصادی - مشکلات - کشور - مشکلات جنسی - اطلاع رسانی - تحصیل - از دست دادن - سن ازدواج - فرهنگی - بیکاری - اطلاع - درآمد


چاپ   ایمیل