برداشت گوجه سبز در ابرکوه و مهریز آغاز شد

مدیران جهاد کشاورزی ابرکوه و مهریز از شروع برداشت محصول گوجه سبز هفته جاری در 440 هکتار از باغ های این 2شهرستان خبر دادند. - به گفته مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه یک هزار بهره بردار برداشت محصول گوجه سبز را از 350 هکتار اراضی باغی شروع کردند.مهدی غیب الهی روز دو شنبه به ایرنا افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی پیش بینی می شود از هر هکتار به طور متوسط 15 تن محصول برداشت شود.وی با بیان اینکه گوجه سبز از جمله محصول راهبردی ...
منبع خبر: ایرنا
دسته بندی خبر: اقتصادی

ایرنا - مدیران جهاد کشاورزی ابرکوه و مهریز از شروع برداشت محصول گوجه سبز هفته جاری در 440 هکتار از باغ های این 2شهرستان خبر دادند.

- به گفته مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه یک هزار بهره بردار برداشت محصول گوجه سبز را از 350 هکتار اراضی باغی شروع کردند.

مهدی غیب الهی روز دو شنبه به ایرنا افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی پیش بینی می شود از هر هکتار به طور متوسط 15 تن محصول برداشت شود.

وی با بیان اینکه گوجه سبز از جمله محصول راهبردی بخش کشاورزی نیست، اظهار کرد: واسطه ها محصول را از باغداران خریداری و به بازار شهرها و استان مجاور عرضه می کنند.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان تولید مربوط به دهستان فراغه و علوی بخش مرکزی است، ادامه داد: برداشت محصول تا اواخر اردیبهشت ماه آینده ادامه دارد .

این مسئول تاکید کرد: این محصول کاملا ارگانیک و با کیفیت بالا تولید می شود.

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه بروز آفات ، خشکسالی و سرمازدگی ، نبود ثبات قیمت ، نبود صنایع تبدیلی ون پراکندگی درختان را بخشی از مشکلات باغداران بیان کرد.

وی تصریح کرد: محصول زراعی و باغی ابرکوه، 17سال از 25 سال گذشته به دلیل تداوم خشکسالی خسارت های فراوانی به آن وارد شد.

غیب الهی، ایجاد صنایع فرآوری محصولات کشاورزی را از نیازهای ضروری دانست و افزود: ایجاد واحدهای فرآوری علاوه بر ایجاد اشتغالزایی و رونق اقتصادی از ضایعات میوه جلوگیری می کند.

توانمندی های کشاورزان در بخش تولیدات زراعی و باغی ، برغم بحران آبی ابرکوه را به قطب های کشاورزی استان یزد تبدیل کرده و در تولیدات زراعی و باغی رتبه نخست و در بخش دامی رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است.

در شهرستان ابرکوه 15 هزار هکتار اراضی به کاشت محصولات ف کشاورزی اختصاص دارد که از این میزان هفت هزار و 500 هزار هکتار آن به باغ های میوه اختصاص دارد که سالانه در شرایط عادی بیش از 45 هزار تن انواع محصولات باغی در این شهرستان تولید می شود.

مرکز شهرستان 53 هزار نفری ابرکوه در 140کیلومتری جنوب غربی شهر یزد واقع است.

**همچنین مدیر جهاد کشاورزی مهریز گفت: برداشت گوجه سبز (آلوچه) از 90 هکتار باغ های بخش مرکزی این شهرستان آغاز شد و 2 ماه ادامه دارد.

کامیار رسولی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه میزان برداشت امسال با سال گذشته تفاوتی ندارد، افزود: دهستان های میانکوه ، خورمیز و حومه شهر مهریز مناطق اصلی برداشت گوجه سبز است.

وی ادامه داد: به طور متوسط از هر هکتار 20 تن محصول برداشت می شود که نیمی از محصول تولیدی در یزد مرکز استان به فروش می رسد.

این مسوول تصریح کرد: خشکسالی و سرمازدگی ، نبود ثبات قیمت و صنایع تبدیلی و پراکندگی درختان از جمله مشکلات کشاورزان است.

اراضی کشاورزی مهریز 17 هزار و 500 هکتار است که 10هزار هکتار آن باغات است .

مرکز شهرستان 50 هزار نفری مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد .


کلید واژه ها: کشاورزی - برداشت - ابرکوه - تولید - گوجه - خشکسالی - مهریز - استان - جهاد - مدیر - میزان - ایرنا - دهستان - شرایط - مرکزی - شروع - شنبه - کشاورزان - رتبه - میوه - پیش بینی - ارگانیک - اقتصادی - مدیران - مشکلات - دوشنبه - درختان - هوایی - آینده - بازار


چاپ   ایمیل